Fiołek jako składnik perfum i nie tylko

Perfumy kwiatowe od zawsze cieszyły się sporą popularnością. Są przede wszystkim kobiece, potrafią być również elegancje oraz dyskretne i subtelne. Pasują praktycznie na każdą okazję. Można używać ich na co dzień jak również skropić się nimi przed randką czy spotkaniem z przyjaciółmi. Pachnidła o akordach kwiatowych doskonale podkreślą urok i wdzięk każdej kobiety bez względu na wiek. Na drogeryjnych pólkach spotkamy ich mnóstwo. Kompozycje mogą opierać się ja jednym rodzaju kwiatu bądź w jej skład może wchodzić ich wiele. Dzisiaj zdradzamy jednak co nieco na temat fiołka.

Fiołek w perfumach i jego właściwości lecznicze

Ten uroczy kwiat występuje głównie w Azji oraz rejonach Morza Śródziemnego. Ubarwienie jego płatków może być fioletowe, białe bądź różnokolorowe. Najpopularniejszym gatunkiem bez wątpienia jest fiołek wonny. Charakteryzuje się on słodkim, przyjemnym aromatem. Jest rośliną ozdobną, leczniczą oraz taką, z której pozyskuje się olejek eteryczny. Pozyskuje się go za pomocą ekstrakcji rozpuszczalnikami lotnymi.

Kwiat fiołka ma zapach pudrowo-drzewny. Liście fiołka natomiast posiadają zupełnie inny aromat. Wyczuwa się w nich ziołową nutkę połączony z ziemistością. Zarówno kwiaty jak i liście rośliny często wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym. Nie należy również zapominać o korzeniu. Na próżno szukać go w kompozycjach zapachowy. Ta część rośliny nie jest wykorzystywana do produkcji perfum. Zamiast niego stosuje się jednak korzeń irysa.

Olejek eteryczny z fiołka ma również właściwości zdrowotne. Działa wykrztuśnie i moczopędnie. Łagodzi objawy astmy oraz bóle reumatyczne. Dodatkowo zawiera dużo witaminy C, dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy i okazuje się przydatny w leczeniu przeziębień. Ma działanie odtruwające i odkażające. Reguluje ciśnienie krwi jak również doskonale wpływa na kondycję naszej skóry.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://perfumeriada.pl/rozne-oblicza-fiolka-czyli-zapach-jego-kwiatu-lisci-i-korzenia/