Jak wybrać krem do twarzy dopasowany do twoich potrzeb?

Nasza cera się zmienia z biegiem czasu. Staje się bardziej lub mniej wrażliwa, bardziej lub mniej wysuszona, czasami skłonna do podrażnień. Dlatego co jakiś czas warto zmienić krem, by idealnie dopasować go do jej potrzeb. Jak to zrobić, kiedy półki w drogeriach i aptekach aż uginają się od różnego rodzaju kosmetyków?

Oceń, jaki masz typ skóry

Zanim zaczniesz w ogóle rozglądać się za kremem do twarzy, musisz określić typ swojej skóry. Niestety, ten się zmienia z biegiem czasu i pod wpływem wielu czynników. To, że jakiś czas temu odpowiadały ci kosmetyki do cery suchej, nie znaczy, że teraz też tak będzie.

Jeśli twoja cera nie sprawia problemów, prawdopodobnie jest normalna. Jeśli jednak błyszczy się i pojawiają się na niej wypryski – mamy do czynienia ze skórą tłustą. Uczucie pieczenia, ściągnięcia i swędzenia jest typowe dla cery suchej. Jeśli widzisz na niej czerwoną sieć żyłek i masz ciągle zaczerwienione policzki, prawdopodobnie problemem jest cera naczynkowa. Kobiety po 40 roku życia często zmagają się z widocznymi zmarszczkami, poszarzeniem i powoli znikającymi śladami zmęczenia. W takim przypadku można mówić o cerze dojrzałej. Może także zdarzyć się, że twoja skóra należy do dwóch kategorii naraz.

Określ swoje potrzeby

Dzięki temu, że ustalisz, jaki masz typ skóry, będzie ci łatwiej określić, jakie są jej potrzeby. Co jest jej słabym punktem, co silnym? Na co najbardziej musisz zwrócić uwagę? Oczywiście każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia, nawet tłusta. Jednak najbardziej pragnie go skóra przesuszona, która będzie potrzebowała także kojenia.

Działanie przeciwzmarszczkowe jest najważniejsze dla cery dojrzałej, podobnie jak rozjaśnianie. Cera przetłuszczona ucieszy się z kosmetyków matujących, antybakteryjnych i regulujących wydzielanie sebum. A może potrzebujesz czegoś, co zlikwiduje zaczerwienienia i wzmocni twoje naczynka krwionośne? Jeśli określisz swoje potrzeby, będzie ci o wiele łatwiej znaleźć krem do zadań specjalnych.

Specjalne przeznaczenie kremu

Zwróć uwagę także na to, kiedy krem będzie stosowany. Wybierając ten na dzień, musisz koniecznie sprawdzić, czy odpowiada ci jego konsystencja i czy będzie dobrze współgrał z makijażem. Sprawdź także, czy ma filtry UV, to ważne zwłaszcza latem i zimą.

Rozejrzyj się po półkach. Być może okaże się, że trafisz na jeden kosmetyk, który od razu zaspokoi dwie potrzeby twojej cery. Przykładem może być Zaawansowany Nawilżająco-Odżywczy Krem Przeciwzmarszczkowy na noc L-Asorbic Power Tretment Dr Irena Eris. Działa odmładzająco, a zarazem zapewnia odpowiednie nawilżenie.