Jakie obowiązki przekazać pomocy domowej?

Pomoc domowa to rozwiązanie, które kiedyś dostępne było wyłącznie dla zamożnych rodzin. Obecnie coraz więcej osób w Poznaniu i innych większych miastach decyduje się na takie wsparcie. Wynajęcie pomocy domowej daje pewność, że mieszkanie będzie utrzymane w idealnym porządku, a domownicy będą mogli poświęcić swój czas na odpoczynek czy realizowanie własnych zainteresowań. Obowiązków, jakie można przekazać pomocy domowej, jest naprawdę sporo, dlatego warto wiedzieć na ten temat nieco więcej.

Nie tylko sprzątanie, czyli co może robić pomoc domowa

Pomoc domowa większości osób kojarzy się z panią do sprzątania, czyli z osobą, która wykonuje prace porządkowe, np. odkurzanie, czyszczenie sanitariatów, ścieranie kurzów czy mycie podłóg i okien. Oczywiście są to prace, które pomoc domowa jak najbardziej wykonuje, ale można jej powierzyć także szereg innych obowiązków. Osoba zatrudniona na tym stanowisku może przygotowywać oraz podawać posiłki, robić zakupy, prać i prasować, a nawet opiekować się dzieckiem, osobą starszą czy domowymi zwierzętami.

Do obowiązków pomocy domowej można też zaliczyć prace ogrodnicze, np. podlewanie, pielenie czy grabienie. Zakres czynności zawsze powinien być ustalony przed podjęciem współpracy i dokładnie wyszczególniony w podpisywanej umowie. Nie wszystkie pomoce domowe wykonują wskazane prace – niektóre z nich zajmują się wyłącznie sprzątaniem, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak znaleźć zaufaną pomoc domową?

Pomoc domowa przebywa w domu prywatnym, dlatego bardzo ważną kwestią jest to, aby była to osoba godna zaufania, dyskretna i taktowna. Jednym ze sposobów na znalezienie takiej gosposi jest skorzystanie z referencji znajomych lub rodziny. Warto jednak pamiętać, że pomoc domowa z polecenia nie zawsze będzie idealnie odpowiadać oczekiwaniom, ponieważ każda rodzina ma nieco inne wymagania.

Inną metodą, znacznie bardziej bezpieczną i szybką, jest skorzystanie z możliwości, jakie daje internet. Wystarczy wejść na jeden z portali, w którym ogłaszają się gosposie, np. https://www.pomocedomowe.pl, aby zyskać dostęp do wielu ofert i móc je spokojnie porównać.

Ile kosztuje wynajęcie pomocy domowej?

Koszt wynajęcia pomocy domowej jest różny w zależności od miasta, np. więcej trzeba zapłacić za sprzątanie w Poznaniu niż w jakiejś znacznie mniejszej miejscowości. Cena jest wyższa także wtedy, gdy konieczny jest dojazd poza miasto. Poza tym znaczenie ma zakres obowiązków oraz przyjęty sposób rozliczania. Pomoc domową można zatrudnić na cały etat – wówczas najczęściej płaci się za godzinę pracy. Istnieje także możliwość zatrudnienia dorywczego. W takiej sytuacji także można płacić za godzinę, ale nie tylko, ponieważ niekiedy płaci się za wykonaną czynność.

Na koszty usługi wpływają również kwalifikacje gosposi. Im dłuższy staż i lepsze referencje, tym więcej trzeba zapłacić za pomoc domową, ale wówczas zyskuje się pewność, że wszystkie obowiązki będą wykonane dokładnie. Niektóre gosposie mają praktykę także w wykonywaniu prac rzadziej zlecanych, np. w czyszczeniu srebra, co oczywiście podnosi cenę usługi.