Które witaminy stosować w ciąży?

Witaminy i minerały są bardzo ważne dla zdrowia dziecka, jak również matki. Najlepsza jest urozmaicona dieta, ale w przypadku niedoborów konieczna jest dodatkowa suplementacja. Dlatego zalecane są wcześniejsze badania żeby ustalić ewentualne niedobory.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przed zajściem w ciążę, w trakcie jej trwania oraz podczas karmienia piersią suplementowanie: kwasu foliowego, jodu, witaminy D, DHA i żelaza, czyli tzw. wielkiej piątki.

Jakie witaminy problemy ciążowe?

W przypadku gdy nie stosujesz żadnej diety i jesz pięć zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, które zawierają: warzywa, owoce, mięso, kasze i ryby tak jak zalecają lekarze to bardzo dobrze. Jednak trzeba mieć świadomość, że niektóre witaminy lepiej przyswajają się z owoców i warzyw niż te w tabletce. A także w odwrotnej sytuacji, że suplementacja jest nieunikniona mimo doskonałej diety.

Natomiast w sytuacji gdy matka jest na diecie wegetariańskiej mięso należy jeść więcej kaszy, fasoli, orzechów i moreli. Lekarz może zalecić przyjmowanie dodatkowych suplementów. Podobnie w przypadku kiedy męczą nas nudności i wymioty. Takie kłopoty żołądkowe oznaczają zmniejszony apetyt i dlatego wskazana jest dodatkowa suplementacja.

W przypadku anemii, gdy spada ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek we krwi trzeba uzupełnić żelazo. Znajdziemy je w takich produktach jak: ryby, zielone warzywa, orzechy, morele czy mięso. Jeśli chodzi o suplementy to pomogą preparaty z żelazem oraz witaminy z grupy B.

Jeśli mama skarży się kurcze mięśni, drętwienie nóg, kołatanie serca czy ból to znak, że brakuje magnezu. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w kaszy, migdałach, figach, bananach, rybach oraz kakao. Wskazana także suplementacja preparatami witaminowymi.

Okres ciąży może okazać stresującym czasem dla niektórych kobiet. Może obciążać nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Łagodzić takie stany napięcia mogą krople walerianowe. Natomiast jeśli kobieta cierpi z powodu silnego niepokoju i jest rozdrażniona to lekarz może przepisać środki uspokajające.

Artykuł został napisany we współpracy ze stroną https://kobiecechwile.pl/jakie-witaminy-sa-istotne-w-ciazy/