Specyficzna kategoria perfum – czym są szypry?

Zapachy owocowe czy kwiatowe zna i kojarzy praktycznie każdy. Są na tyle uniwersalne i klasyczne, że można używać ich praktycznie na każdą okazję i zawsze dobrze spełnią swoją rolę. W drogeriach czy perfumerii internetowej możemy spotkać się z nimi bardzo często. Większość miejsca na półkach sklepowych zajmują właśnie perfumy z kategorii kwiatowej bądź owocowej. Znacznie rzadziej możemy za to spotkać się z pachnidłami szyprowymi, które również potrafią mieć swój urok. Dzisiaj zdradzamy co nieco właśnie na temat zapachów szyprowych.

Pierwsze perfumy z kategorii szyprowej dotarły na rynek w roku 1971. Ich twórcą była firma Coty. W składzie pachnidła można było znaleźć mech dębowy, bergamotkę, paczuli i labdanum. Zapach albo się kochało albo nienawidziło. Perfumy miały tyle samo zwolenników co i przeciwników – może z tego względu, że były dość specyficzne. Z biegiem czasu zaczęto się jednak do niego przekonywać a same perfumy zyskały sympatię grona odbiorców.

Cała prawda o perfumach szyprowych

Niektórzy twierdzą, że bergamotka i mech dębowy to podstawa do tego, by móc nazwać perfumy szyprowymi. Podczas gdy mech dębowy faktycznie jest ich nieodłącznym składnikiem, bergamotkę często zastępuje się akordami cytrusowymi. W perfumach szyprowych często znajdziemy także aromaty kwiatowe czy drzewne. Z tego właśnie względu można wyróżnić perfumy zarówno szyprowo-owocowe jak i szyprowo-kwiatowe.

Zapachy szyprowe z pewnością są oryginalne i niebanalne – dla jednych może być to zaleta, dla innych niekoniecznie. Na pewno są to perfumy dość ciężkie, wyraziste i intensywne. Poza tym zazwyczaj długo utrzymują się na skórze. Są klasyczne, uwodzicielskie i potrafią mieć różne oblicza. Luksus i elegancja – to coś, co idealnie pasuje do opisania zapachów szyprowych. Szczególnie warto sięgać po nie przed wyjściem na wieczorną imprezę czy kolację.

Najlepiej sprawdzają się podczas chłodnych, jesiennych dni. Podczas tej pory roku, pachnidła szyprowe ewoluują na skórze najlepiej. Poza tym kiedy za oknem szaro i ponuro, perfumy szyprowe otulą nas swoim ciepłym aromatem.

Więcej na temat perfum można przeczytać na stronie https://blog.esentire.pl/