Szelki odblaskowe – dla kogo są?

Szelki odblaskowe należą do mniej znanych typów odblasków. W tym artykule postaramy się przekonać was, że są one uniwersalnym, nowoczesnym rozwiązaniem, dzięki któremu można zadbać o swoje bezpieczeństwo bez konieczności zakładania dużej, często niedopasowanej kamizelki odblaskowej.

Odblaskowe szelki bezpieczeństwa

Szelki odblaskowe to uprząż wykonana z pasów z odblaskowych materiałów, czasem wyposażonych także w świecące diody. Poliestrowe pasy z odblaskowym wgrzewem zapinane są za pomocą plastikowej klamry. Szelki odblaskowe dla dorosłych dostępne są w kilku rozmiarach, a ponadto posiadają regulację podobną do tej, jaka występuje w zwykłych szelkach. Dzięki temu można dopasować długość pasów do indywidualnych potrzeb, w efekcie czego te same szelki mogą służyć nam zarówno latem, gdy zakładamy je na podkoszulek, jak i zimą, gdy mamy na sobie puchową kurtkę.

Szelki odblaskowe są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Sprawdzą się u rowerzystów, motocyklistów i pieszych, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dorośli docenią możliwość regulacji, a dzieci fakt, że można je szybko i bez trudności założyć i zdjąć – mówi ekspert ze sklepu Odblaski24.com.pl.

Szelki odblaskowe dla rowerzystów i biegaczy

Podczas uprawiania sportów ważne jest, aby nic nie ograniczało naszych ruchów i nie tworzyło dodatkowego oporu powietrza. W tej sytuacji szelki odblaskowe będą idealnym rozwiązaniem, ponieważ odpowiednio wyregulowane ściśle przylegają do sylwetki. Dlatego też często wybierają je biegacze. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że nie robi się w nich gorąco, jak to ma miejsce w przypadku biegania w kamizelce odblaskowej.

Rowerowe szelki odblaskowe, w przeciwieństwie do kamizelek czy chust, nie generują dodatkowego ciepła. Jest to więc świetny sposób na zachowanie bezpieczeństwa przy jednoczesnym wysokim stopniu komfortu użytkowania. Szelki odblaskowe z diodami, które świecą światłem ciągłym lub migającym, gwarantują poczucie bezpieczeństwa i zapewniają widoczność w warunkach słabego oświetlenia. – O ile odblaskowy materiał widoczny jest w świetle nadjeżdżających pojazdów, to diody świecą własnym światłem, będą więc widoczne dla pieszych czy rowerzystów, którzy zapomnieli o oświetleniu swojego jednośladu. Wieczorni biegacze będą mogli więc czuć się bezpiecznie w parkach czy na nieoświetlonych drogach – dodaje ekspert sklepu Odblaski24.com.pl.

Szelki dla motocyklistów

Motocykliści ze względów bezpieczeństwa wyposażeni są w dość grube kurtki i kombinezony, które nieco ograniczają swobodę ruchów i znacząco zwiększają obwód klatki piersiowej. Dlatego też motocykliści bardzo chętnie sięgają po szelki odblaskowe, które mogą wyregulować tak, aby idealnie przylegały do ciała. W przeciwieństwie do kamizelki, nie będą łopotać na wietrze, tworzyć dodatkowego oporu powietrza czy generować dodatkowego ciepła. Oprócz klipsa zapinającego z przodu, szelki wyposażone są w klip regulujący z tyłu, dzięki czemu użytkownik ma szerokie możliwości regulowania ich długości i obwodu.

Warto wspomnieć jeszcze raz także o szelkach dla dzieci, które mają nieco inną konstrukcję. Zakłada się je i zdejmuje przez głowę. Można to zrobić jednym ruchem, co ma duże znaczenie, jeśli dziecko jest ruchliwe. Szelki zapina się po bokach. Dzieci z pewnością chętniej będą sięgać po szelki odblaskowe, jeśli pozwolimy im wybrać kolor modelu.

Wykonane z materiałów zgodnych z normami zawartymi w rozporządzeniu do ustawy o ruchu drogowym, szelki dostępne są w żółtym i pomarańczowym kolorze. Nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, jakim są szelki odblaskowe, to gwarancja bezpieczeństwa podczas wielu codziennych czynności, takich jak wieczorne spacery, bieganie, wycieczki z psem, jazda na rowerze czy na motorze.