Wideodermatoskopia – ultraczuła diagnostyka znamion

Wideodermatoskopia to niezwykle precyzyjna metoda badania znamion skórnych oraz innych zmian barwnikowych i niebarwnikowych. Diagnostyka skóry za pomocą videodermatoskopu wykorzystywana jest w profilaktyce raka skóry – pozwala na bardzo wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych i szybkie podjęcie interwencji chirurgicznej.

Kto powinien skorzystać z badania videodermatoskopem?

Videodermatoskop, stosowany m.in. przez specjalistów z katowickiego Centrum DER-MED, to urządzenie, które bardzo precyzyjnie i bezboleśnie rozpoznaje złośliwe i łagodne zmiany skórne. Każdy może poddać się wideodermatoskopii, jeśli na jego skórze występują niepokojące lub zmieniające się w czasie pieprzyki, znamiona lub inne plamki. Wideodermatoskopia to badanie dla całej rodziny – jest absolutnie bezinwazyjna, więc można ją wykonać nawet u dzieci.

Zmiany skórne, które powinny budzić niepokój:

 • szybko rosną,
 • łuszczą się,
 • swędzą,
 • krwawią,
 • mają nieregularne brzegi,
 • mają niejednolity kolor.

Szczególnie zagrożone czerniakiem są osoby, które:

 • często korzystają z solarium lub narażone są na nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne,
 • mają jasną karnację, blond włosy i piegi,
 • posiadają liczne znamiona barwnikowe na całym ciele,
 • zmagały się już wcześniej z chorobą nowotworową.

Wideodermatoskopia – dlaczego warto?

Wideodermatoskopia to bardzo dokładne, komputerowe badanie znamion i pieprzyków. Jak podkreślają specjaliści z Centrum DER-MED w Krakowie – dermatoskopia za pomocą urządzenia FotoFinder to obecnie najnowocześniejszy sposób na nieinwazyjne, wczesne wykrywanie raka skóry (czerniaka). Za pomocą videodermatoskopu można:

 • odróżnić zmiany barwnikowe od niebarwnikowych,
 • ocenić charakter zmiany skórnej – łagodny lub złośliwy,
 • wskazać podejrzane zmiany skórne, które powinny zostać usunięte dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta.

Dzięki wielokrotnemu powiększeniu wideodermatoskopia umożliwia dokładne obejrzenie niepokojącej zmiany skórnej. Możliwe jest dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów i rozpoznanie cech charakterystycznych dla czerniaka, które nie są widoczne gołym okiem lub pod tradycyjnym dermatoskopem. Znamiona budzące wątpliwości usuwane są profilaktycznie, a materiał przesyłany jest do badań histopatologicznych. Pozwala to na wczesne zdiagnozowanie postaci czerniaka o mniej typowym wyglądzie. Dzięki precyzji tego badania, można też zapobiec wycinaniu znamion, które nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Na czym polega komputerowe badanie zmian skórnych?

Wideodermatoskopia za pomocą FotoFindera to niezwykle precyzyjna, komputerowa metoda diagnostyczna. Badanie odbywa się podczas konsultacji dermatologicznej. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, lekarz przystępuje do oglądania znamion w różnych powiększeniach. Specjalna mikrokamera pozwala na dostrzeżenie szczegółowych cech morfologicznych i wyświetlenie obrazu na ekranie komputera. Podczas wideodermatoskopii zarejestrowany obraz jest zapisywany i archiwizowany, aby podczas kolejnych wizyt możliwe było porównywanie wielkości wykrytych zmian oraz wykrywanie nowopowstałych. Wideodermatoskopia pozwala wskazać zmiany skórne, które kwalifikują się do wycięcia, dlatego po wykonaniu badania lekarz może zaproponować pacjentowi usuwanie znamion i pieprzyków metodą chirurgiczną. Zmiana wycinana jest z zachowaniem pewnego marginesu i przesyłana do badań histopatologicznych.

Dowiedz się więcej na temat diagnostyki zmian skórnych oraz metod ich usuwania w Centrum DER-MED w Krakowie i Katowicach: https://dermed.pl/